Viimasel ajal on üha enam kõneainet pakkunud tehisintellektil põhinevad keelemudelid, tuntuim neist vast ChatGPT (tootja OpenAI). Paljud meist on sellest kuulnud, kuid vähesed mõistavad tegelikult, mis see on ja kuidas seda oma igapäevaelus kasutada. Tihti kasutatakse ChatGPT-d valesti, nähes seda kui tavalist otsingumootorit või faktide allikat. Tegelikkuses on tegemist palju enama kui pelgalt veebist andmete otsimise tööriistaga.
Mis on ChatGPT ja kuidas see töötab?
ChatGPT on tehisintellektil (lihtsamalt öeldes – masinõppel) põhinev keelemudel, mis suudab mõista ja genereerida inimkeelset teksti. Ta on treenitud suurel hulgal tekstilistel andmetel, mis võimaldab tal luua loogilisi ja sidusaid vastuseid erinevatele küsimustele. Erinevalt otsingumootoritest, mis indekseerivad veebilehti ja pakuvad linke vastavalt otsingusõnadele, genereerib ChatGPT vastuseid oma olemasolevate teadmiste põhjal ilma reaalajas veebist andmeid otsimata.
Iga töö jaoks on oma tööriist
Nagu igal tööriistal, on ka ChatGPT-l oma spetsiifiline kasutusvaldkond. Me ei eelda haamrilt, et sellega saab kruvisid sisse keerata (kuigi sisse lüüa võib proovida). Samuti ei kasuta me akutrelli kallite mikromehaaniliste käekellade parandamiseks; selleks on vaja peenemaid tööriistu ja erialaseid teadmisi. Iga ülesanne nõuab õiget tööriista, et saavutada parim tulemus. Samamoodi ei ole ChatGPT loodud reaalajas faktide kontrollimiseks või spetsiifiliste andmete otsimiseks, vaid ta on suurepärane abiline teksti ja keelega seotud ülesannetes.
Miks ei tohiks ChatGPT-d kasutada otsingumootorina?
Kuna ChatGPT ei ole loodud faktide kontrollimiseks ega kõige värskemate uudiste edastamiseks, võib tema vastustes esineda ebatäpsusi. Ta ei ole ühendatud reaalajas andmebaasidega ning tema teadmised lõppevad teatud ajaperioodiga. Seetõttu ei pruugi ta olla kursis viimaste sündmuste või uuendustega. Kasutades teda otsingumootorina, riskime saada aegunud või ebatäpseid vastuseid.
Kuidas saab ChatGPT-d igapäevaelus tõhusalt kasutada?
Tekstide koostamine ja redigeerimine
Kirjade ja e-kirjade kirjutamine: Kui pead koostama ametliku kirja või vastama keerulisele e-kirjale, saab ChatGPT aidata sõnastada mõtted selgelt ja professionaalselt.
CV ja motivatsioonikirjad: Tööotsingul olles on oluline esitleda end parimas valguses. Keelemudel aitab luua läbimõeldud ja mõjuvaid dokumente.
Loominguline kirjutamine: Olgu selleks luuletus, lühijutt või kõne – ChatGPT saab pakkuda inspiratsiooni ja aidata ideid struktureerida.
Keeleõpe ja tõlkimine
Võõrkeelte harjutamine: Vestlemine keelemudeliga võimaldab praktiseerida erinevaid keeli ilma hirmuta eksida.
Tõlkimine: Kuigi ta ei asenda professionaalset tõlkijat, saab ta aidata mõista võõrkeelset teksti või tõlkida lihtsamaid lauseid.
Grammatika ja sõnavara parandamine: ChatGPT saab aidata parandada kirjavigu ja soovitada sobivamaid sõnu või väljendeid.
Ideede genereerimine ja probleemide lahendamine
Projektide planeerimine: Olgu tegemist kodu renoveerimise, aiakujunduse või peo korraldamisega – keelemudel saab aidata koostada tegevuskava ja pakkuda ideid.
Retseptid ja toiduvalmistamine: Otsid ideid, mida õhtusöögiks valmistada? ChatGPT võib soovitada retsepte vastavalt sinu eelistustele, arvestades näiteks kogu pere toitumisharjumusi või allergiaid.
Hobid ja vaba aeg: Uute hobide avastamine või olemasolevate arendamine muutub lihtsamaks, kui saad ideid ja juhiseid keelemudelilt.
Õppimine ja eneseareng
Teadmiste laiendamine: Kuigi faktide kontrollimisel tuleb olla ettevaatlik, saab ChatGPT selgitada keerulisi teemasid lihtsas keeles.
Testide ja eksamite ettevalmistus: Saad koostada harjutusküsimusi või paluda selgitada mõisteid, mis on jäänud ebaselgeks.
Aja planeerimine: Keelemudel aitab koostada efektiivseid õppimiskavasid ja ajaplaane.
Tehniline abi ja juhised
Seadmete kasutusjuhendid: Kui vajad abi seadme seadistamisel või tarkvara kasutamisel, võib ChatGPT pakkuda üldisi juhiseid.
Probleemide tõrkeotsing: Ta saab aidata tuvastada levinud probleeme ja pakkuda lahendusi.
Mida tuleb meeles pidada ChatGPT kasutamisel?
Kriitiline mõtlemine: Kuna keelemudel ei pruugi alati pakkuda täpseid või ajakohaseid vastuseid, on oluline säilitada kriitiline meel. Kontrolli olulisi fakte usaldusväärsetest allikatest.
Privaatsus ja turvalisus: Ära jaga ChatGPT-ga isiklikku, tundlikku või konfidentsiaalset teavet. Kuigi vestlus on anonüümne, on parem olla ettevaatlik.
Eetilised kaalutlused: Kasuta keelemudelit vastutustundlikult. Väldi ebasobivate või kahjulike teemade arutamist. Oluline on olla teadlik ka tehisintellekti võimalike väärkasutuste osas.
Piirangute mõistmine: ChatGPT ei asenda professionaali nõu juriidilistes, meditsiinilistes ega finantsküsimustes. Tema antud nõuanded on üldised ja võivad vajada täiendavat kinnitust.
Praktilised näited: õige tööriist õigele tööle
Et paremini mõista, miks on oluline kasutada ChatGPT-d tema tugevustes, toome mõned näited. Kujutle, et sul on Šveitsi armeenuga – multifunktsionaalne tööriist, mis sisaldab nii nuga, kruvikeerajat kui ka kääre. See on kasulik paljudes olukordades, kuid kui pead ehitama maja või parandama autot, vajad spetsiaalseid tööriistu. Samamoodi ei pruugi ChatGPT olla parim vahend spetsiifiliste tehniliste küsimuste lahendamiseks, kuid ta on suurepärane üldiste keeleliste ülesannete jaoks.
Nagu me ei kasuta suuski jalgrattasõiduks ega vihmavarju kaitseks äikesetormi eest, peaksime ka ChatGPT-d kasutama tema tugevustele vastavates ülesannetes. Kasutades teda õigesti, saame temast maksimaalset kasu ja vältida pettumusi.
Kuidas alustada ChatGPT kasutamist?
Ligipääs: Paljud platvormid pakuvad võimalust suhelda ChatGPT-ga. Leia usaldusväärne teenusepakkuja ja loo konto, kui vajalik.
Selge suhtlus: Esita oma küsimused või ülesanded selgelt ja konkreetselt. Mida täpsem oled, seda asjakohasemad on vastused.
Katseta ja õpi: Alusta lihtsate ülesannetega ja õpi tundma, kuidas keelemudel reageerib. Aja jooksul saad paremini mõista, kuidas temalt parimat kasu saada.
Alternatiivid ja lisavõimalused
Kuigi ChatGPT on üks tuntumaid keelemudeleid, on olemas ka teisi
sarnaseid tööriistu, mis võivad olla kasulikud. Näiteks Google
Bard, Microsoft Bing Chat ja Hugging
Face'i Transformers pakuvad samuti võimalusi keelelise abi
saamiseks. Igal neist on oma eripärad ja eelised.
ChatGPT
paistab silma oma võime poolest suhelda eesti keeles, mis teeb
sellest eriti väärtusliku tööriista Eesti kasutajatele. Samas,
näiteks võib Bing Chat olla integreeritud otsingumootoriga, mis
võimaldab tal pakkuda ajakohasemat teavet. Hugging Face pakub avatud
lähtekoodiga lahendusi, mis võimaldavad kasutajatel rohkem
kontrollida mudeli treenimist ja kasutust.
Kokkuvõtteks
Tehisintellektil põhinevad keelemudelid, nagu ChatGPT, esindavad uut ajastut keele töötlemise valdkonnas. Need tööriistad pakuvad mitmekülgseid võimalusi, mis võivad oluliselt hõlbustada meie igapäevaelu. Olgu selleks siis kirjade koostamine, uute ideede genereerimine, keeleõpe või lihtsalt huvitav vestlus – võimalused on peaaegu piiramatud.
Siiski on oluline meeles pidada, et tegemist on tööriistadega, mille efektiivsus sõltub sellest, kuidas me neid kasutame. Nagu me ei kasuta Šveitsi armeenuga maja ehitamiseks ega vihmavarju kaitseks äikesetormi eest, peaksime ka keelemudeleid kasutama nende tugevustele vastavates ülesannetes.
Kutsun kõiki üles avastama ja katsetama erinevaid keelemudeleid ning leidma just endale sobivaima. Tehnoloogia areneb kiiresti ja meil on võimalus sellest osa saada, kui oleme avatud uutele kogemustele ja õpime neid targalt kasutama nii iseenda, oma ettevõtte või tööandja ning kogu Eesti heaks.
Artikkel on koostatud peamiselt tehisaru poolt.
2 kommentaari:
kas eestikeelseid lauluteksti mustandeid oskaks teha, kui inglisekeelse ette annan?
Oskab täiesti vabalt. Olen testinud ka seda, aga seal on see, et esiteks ei valda see eriti meisterlikult riimikunsti ja teiseks leiutab ta ise mingeid sõnu, mida pole olemas ja mis pole ka naljakad / ei lähe teemasse.
Aga täiesti kindlalt saab sellel lasta teha mingi raamistiku sõnadele ja siis ise seda kohendada ja / või lasta ka sellel endal parandada senikaua, kuni OK tundub.
Postita kommentaar